Rośliny zmęczone długą zimą, rozpoczynają wiosną intensywny wzrost i mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

 

Dlatego ważne jest nawożenie już w marcu, zanim rośliny zaczynają wypuszczać liście. Dlaczego nawozimy tak wcześnie? Zaczynamy teraz, aby nawóz miał czas się rozpuścić i wchłonąć do gleby. Jeśli przyjdą pod koniec kwietnia upały to będzie sucho, więc mało makro- i mikroskładników stanie się dostępnych dla roślin.

Jakie nawozy stosujemy wczesną wiosną? 

Zaczniemy od nawozów naturalnych. Należą do nich obornik, kompost lub kiszonki robione z ziół np. pokrzywy, skrzypu. Dostarczają roślinom wielu cennych substancji odżywczych, których nie znajdziemy w nawozach sztucznych. Niestety mimo naturalności nie zawierają one takiej ilości składników odżywczych, jakiej potrzebują rośliny, dlatego te niedobory trzeba uzupełnić nawozami mineralnymi.

Drugi typ nawozów to nawozy mineralne. Dostarczamy nimi trzy podstawowe składniki odżywcze czyli potas, fosfor i azot, których niedobory występują najczęściej. W większości ogromnej, nawozy w sklepach ogrodniczych sa podzielone na dwie grupy, do stosowania wiosna i do stosowania jesienią. Sa skomponowane w odpowiedni dla pory roku sposób, i wystarczy przeczytac i nstrukcje dawkowani, żeby w prawidłowy sposób zasilić rosliny. W zależności od gatunku, rośliny mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Rośliny kwitnące, czyli krzewy liściaste, byliny, trawy, zasilamy nawozami do roślin kwitnących. Mamy tu podział na nawozy dla roślin kwaśnolubnych np. rododendrony, azalie, wrzosy, hortensje i uniwersalny do pozostałej bardzo szerokiej grupy roślin. Nawozy mineralne można stosować przy obecności psów i kotów, poniewaz zwierzęta nie sa zainteresowane kolorowymi kulkami nawozu.

Ważne jest, aby nawóz posypać równomiernie wokół. Nie w jednym miejscu i niezbyt blisko szyjki korzeniowej! Jeśli wszystko rzucimy w jedno miejsce, możemy spalić rosliny. Korzenie włośnikowe, które pobierają składniki pokarmowe znajdują się pod całą korona liści.