Drzewka i krzewy owocowe

Pigwowiec okazały / Chaenomeles speciosa

Kategoria: Pozostałe gatunki
Owoce żółte, 4-7 cm długości, bardzo twarde, trwałe, w kształcie podłużne, często pokryte rumieńcem, cierpkie. Wydzielają przyjemny zapach. Dojrzewają od września do października. Zbiór owoców pigwowca przeprowadza się zazwyczaj w październiku. Podobno najlepsze są po pierwszych przymrozkach. Nie nadają się do spożycia na surowo, ale za to są świetnym dodatkiem do herbaty, zastępując popularną cytrynę. Wystarczy pokroić owoc na plasterki, usuwając wcześniej gniazdo nasienne lub w kostki i zasypać cukrem w słoiku. Po 4-5 dniach można już dodawać do herbaty. Owoce pigwowca są też wykorzystywane na przetwory - można je smażyć z cukrem, otrzymując smaczne dżemy i konfitury. Warto na ich bazie przygotować też nalewkę, tzw. pigwowcówkę.  Zawierają dużo pektyn i są bogatym źródłem witaminy C (mają jej ponad 4-krotnie więcej niż cytryna). Krzew dorasta do 2 m wysokości. Pędy są silnie cierniste. Kwiaty mogą być czerwone, różowe lub białe. Kwitnie w maju i czerwcu. Potrzebuje gleb żyznych, wilgotnych i ciepłych. Dobrze też sobie radzi na glebach piaszczystych i wapniowych. Źle rośnie na podmokłych i zadarnionych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Jest mrozoodporny. Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie. Uprawiając pigwowce najlepiej jest wyłożyć podłoże pod krzewem ściółką co zmniejszy utratę wilgoci, a także zapobiegnie rozwojowi chwastów. Nie wymaga też specjalnego cięcia. Gdyby jednak zaszła taka konieczność, to ciąć po zakończeniu kwitnienia.

PRZEPISY  KULINARNE

Uwaga! Przygotowując owoce pigwowca na przetwory zawsze należy usunąć gniazda nasienne, które pozostawione będą dawały gorzki smak.

Syrop z pigwowca

Wystarczy zasypać drobno pokrojone owoce pigwowca cukrem i poczekać aż puszczą sok, po czym przelać płyn do butelki. Przechowywać w lodówce. Wspomagająco w przeziębieniach i infekcjach.

Nalewka z pigwowca

Składniki : 1 kg dojrzałych owoców pigwowca / 1,5 litra dobrej, mocnej wódki-min. 40% / 1 szklanka cukru /  5 łyżek miodu / sok z pomarańczy
Pokrojone owoce zalewamy wódką i odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie zlewamy alkohol do innego naczynia, a owoce zasypujemy cukrem i pozostawiamy na 4-6 dni, aż cukier się rozpuści. W tym czasie można mieszać całość aby przyspieszyć proces. Następnie łączymy alkohol z owocami, dodajemy miód oraz sok z pomarańczy i odstawiamy na kolejne 3 tygodnie. Po tym czasie filtrujemy nalewkę i rozlewamy do butelek. Nalewkę odstawiamy na 2-3 miesiące, aby dojrzała.

Konfitura z pigwowca z włoskimi orzechami

Składniki : 1 kg dojrzałych owoców pigwowca / 40 dkg cukru / 1 szklanka wody / 1 laska wanilii lub aromat waniliowy  / sparzona, cieniutka i posiekana na paseczki skórka z 1 cytryny / 10 orzechów włoskich
Owoce umyć, podzielić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. W garnku zrobić syrop z wody i cukru, doprowadzić do wrzenia i włożyć przygotowane owoce. Smażyć na małym ogniu przez 5 minut, a potem odstawić przykryte do następnego dnia. Ponownie doprowadzić syrop z owocami do wrzenia, smażyć 5 minut i odstawić nie przykrywając na 12 godzin ( lub do następnego dnia). Po upływie tego czasu ponownie doprowadzić syrop do wrzenia, dorzucić pokrojoną na kilka części laskę wanilii lub 10-15 kropli aromatu, orzechy  (jeśli dajemy świeże owoce orzecha, to obieramy ze skórki) podzielone na kawałki i skórkę z cytryny. Smażyć 5 minut i przełożyć do słoiczków. Pasteryzować 10 minut.
Zapytaj o produkt