Drzewka i krzewy owocowe

Orzech włoski / Juglans regia

Kategoria: Orzechy
Orzech włoski w naszym klimacie zwykle dorasta do 15 m wysokości i 7-10m szerokości. Zdobią go wyjątkowo duże liście - latem ciemnozielone, jesienią pięknie przebarwiające się na żółto. Orzechy dojrzewają pod koniec września. Drzewo dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. W kuchni niedojrzałe owoce służą do sporządzania nalewek, likierów i konfitur. Orzechy i uzyskiwany z nich olej są bardzo wartościowym surowcem do wytwarzania wielu produktów cukierniczych. Produkowane preparaty z orzecha włoskiego mają szerokie działanie lecznicze.

Orzechy  - właściwości

Orzech włoski bogaty jest w witaminy A, C, E, K, PP i z grupy B, a także w garbniki, flawonoidy, karotenoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz sole mineralne – wapń, magnez, fosfor, miedź. W świeżych liściach i łupinach owoców występuje brązowy barwnik – juglon. Owoce i liście orzecha wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, oczyszczające organizm z toksyn, przeciwkrwotoczne i ściągające.

ZIOŁOLECZNICTWO

Nalewka z orzechów leczy choroby skóry, pomaga w przewlekłych kłopotach żołądkowych i chorobach jelit, np. zatruciach pokarmowych i biegunkach. Stosowana zewnętrznie po umyciu włosów wzmacnia ich cebulki i zapobiega wypadaniu.

NALEWKI:

Orzechówka I

przepis poleca Pani Dorota ze strony http://doowa.blogspot.com
Składniki : 6 zielonych, niedojrzałych orzechów włoskich /0,5 l spirytusu / 20dag cukru / 0,5l wody
Wykonanie :
Orzechy zerwane w lipcu drobno posiekać nierdzewnym noże. Przełożyć do słoja i zalać alkoholem. Odstawić na 6 tygodni, co kilka dni nim potrząsając. Następnie alkohol zlać i połączyć z syropem zrobionym z cukru i pół litra wody. Odstawić na 2 tygodnie do sklarowania, a potem zlać nalewkę z nad osadu. Osad przefiltrować. Nalewka powinna dojrzewać minimum 6 tygodni. Na zdrowie!

Orzechówka II

Dwa przepisy na orzechówki i część wiadomości ze strony http://bimbrownia.c0.pl. Polecamy stronę.
Składniki : 0,5 kg orzechów z zieloną łupiną / 10 dag cukru / 250ml dobrej wódki / 250 ml spirytusu
Do sporządzenia nalewki wykorzystuje się niedojrzałe, miękkie orzechy, włącznie z zieloną łupiną. Orzechy kroimy na połówki, zasypujemy 10 dag cukru i odstawiamy na tydzień. Co kilka dni potrząsamy pojemnikiem z nastawem. Po tym czasie dolewamy wódkę i spirytus i odstawiamy na miesiąc. Po miesiącu odcedzamy nalewkę i przelewamy do butelek. Nalewka jest szczególnie zalecana przy dolegliwościach żołądkowych.

Orzechówka III

Składniki : 2-3 niedojrzałe owoce orzecha włoskiego / 1 l wódki / 2 łyżki stołowe cukru
Owoce kroimy drobno wraz z łupiną i wsypujemy do szklanego naczynia. Zalewamy to 1 l wódki i doprawiamy 1 łyżką stołową cukru. Zakorkowane trzymamy w ciemnym pomieszczeniu czekając 3-4 tygodni aż płyn zaciemnieje. Po tym okresie płyn odfiltrowujemy, owoce zasypujemy ponownie kolejną łyżką cukru i czekamy 2 tygodnie na wytworzenie się syropu, którym doprawiamy nasza orzechówkę.

Nalewka z łuskanych orzechów

100 gramów wyłuskanych orzechów włoskich włóż do półlitrowej butelki, zalej 3/4 szklanki spirytusu 70% i odstaw na 10-14 dni. Po tym czasie przefiltruj. W razie potrzeby pij 1-2 razy dziennie łyżeczkę nalewki rozcieńczonej w połowie szklanki wody.

Napar z liści orzecha

Łyżkę wysuszonych liści orzecha zalewamy 2 szklankami wody i podgrzewamy do wrzenia. Następnie odwar odstawiamy na 5 minut i przecedzamy. Pijemy ½ szklanki 4 razy dziennie.

Pamiętajmy że preparaty ze świeżych liści lub niedojrzałych owoców orzecha, ze względu na zawartość juglonu, nie powinny być stosowane wewnętrznie dłużej niż tydzień.

 

 

 

Zapytaj o produkt